Ablak a Világra, Itt - Ott (Utazások), Kezdőlap

A magyarok legújabb úti célja 2. rész

A panoráma napja

 

Lisszaboni nyaralásunk első részében olvashattatok arról, mi minden látványosságot lehet megnézni egy teljes nap alatt. Most elérkezett a második nap is és mivel szorít az idő még mindig, ez a nap sem lesz unalmasabb, vagy nyugisabb, mint az első. De mindenekelőtt tervezzük meg, hogy semmiről ne maradjunk le, ha már egy ilyen csodálatos városban vagyunk.

 

Jelszó: „Minden pillanatot csak egyszer élhetsz meg, vagy kiélvezed, vagy elszalasztod!”

 

Második napot egy különleges látványosságnál kezdjük, ahová nem is akárhogy lehet eljutni. A Tejó folyó túloldalán lévő Krisztus király szobrot vesszük úti célba. Amely 133 méterrel magasodik a folyószint felett Lisszabonnal szemben, Almadában. Különlegessége, hogy megszólalásig hasonlít a riói Megváltó Krisztus szoborra.

Lisszabonban akárhol sétálunk, mindenhonnan látni lehet, igazán jellegzetes látványossága ez a városnak. Szemben a túloldalt magasodó hegyről nézi a várost. Lát mindent és mindenkit.

Ahhoz, hogy mi is közelebbről szemügyre vehessük, át kell kelnünk a folyón. Erre többféle lehetőség van, mi a kompot választottuk közlekedési eszköznek, hisz a folyó közepén gyönyörű látvány nyílik a torkolatra is és az Április 25. hídra.

(Kép: saját, Tejó folyón)

Kiszállva a kompból Almadán a kikötőben, busszal lehet felmenni a hegytetőre, végig a belvároson felfelé egészen a szoborhoz, ahol közben szemtanúi lehetünk, mennyire összeolvadtak a városban a turisták által lakott részek, az ott élő emberek otthonaival.

A szoborhoz felérve határozottan érzékelhető a magaslat, meleg idő, szél és lélegzetelállító kilátás. Egyszerűen szavakba nem lehet leírni, hogy milyen meseszép a látvány.

És sajnos az „egy kép felér száz szóval” mondás itt most nem érvényesül. Szépsége a tájnak annyira mesés és színes, hogy géppel szinte megörökíthetetlen. (Persze azért mi többször is megpróbáltuk.)

A Krisztus király szobor felé sétálva úgy érezhetjük, hogy egyre apróbbá és apróbbá válik az ember.

(Kép: saját, Krisztus király szobor, Portugália)

Körülöttünk minden hatalmas, hatalmas víz, hatalmas város, hatalmas égbolt, hatalmas szobor. Fontos tudni róla, hogy a szobor építését (1940-ben) imakérésnek szánták Istenhez, hogy védje meg Portugáliát a második világháborútól, ám végül az építkezést csak később, 1959-ben kezdték meg, így a műemlék inkább köszönetnyilvánítás lett Istennek.

Az emlékmű 110 méter magas, egy 82 méteres talapzaton áll és a szobor maga 28 méter magas.

(Kép: saját, Krisztus király szobor, Portugália)

A táj mellett különlegessége még a helynek hogy egy elég nagy terület be van ültetve kisebb pálmafákkal, engem teljesen megbabonáztak ezek a pálmafák.

(Kép: saját, Portugália)

Azt kell hogy mondjam, itt az ember teljesen elveszíti az időérzékét. Lehetőség van ugyanis –a szobor talpába besétálva egy lift segítségével – felmenni közvetlenül a szobor lábához. És még magasabbról, még lenyűgözőbb a panoráma, egész Lisszabonra.

(Kép: saját, Lisszabon)

Körbejárva a szobrot felfedezhető hogy talpazata feliratozva van a világ nyelvein. Találtunk többek közt kínai, japán, angol, olasz, francia, spanyol, orosz írást, és ami teljes szívdobbanást okoz a következő:

(Kép: saját, magyar felirat a Krisztus király szobor lábán)

A szobortól a lisszaboni panoráma még színesebb. Balra az Április 25. híd amely innen látszik a legjobban és innen készíthetők a legjobb képek. A híd megszólalásig hasonlít a San Francicsoban épített Golden Gate hídhoz. (Persze ha a két képet egymás mellé tesszük a hidakról, rögtön felfedezhetőek a különbségek, de hirtelen laikus szemmel szinte ugyanolyan.)

Az Április 25. híd Lisszabont (a híres Belém negyedet) és Almadát köti össze, teljes hossza több mint 2250 méter és így jelenleg a 27. leghosszabb függőhíd az egész világon.

(Kép: saját, Április 25. híd, Lisszabon)

A hidat minden nap közel 380.000 ember használja, és több mint 150.000 autónak segíti az átkelést a Tejón naponta. Ami számomra szemet szúrt és érdekességet jelentett az az, hogy a híd kétemeletes, felül az autók, alul pedig vonat közlekedik. Sajnos gyalogos átkelés egyáltalán nincs a hídon.

De ha már a hidaknál járunk, szeretnék egy másik hidat is ide venni, kicsit messzebb ha elnézünk a másik oldalra látható egy másik hatalmasság, a Vasco da Gama híd, amely Lisszabon mellett található és 17 kilométeres hosszúságával Európa leghosszabb városi hídja.

8 kilométer a Tejo folyó fölött vezet. Magassága 190 méter. Az Április 25. hídnak a tehermentesítésére épült.

(Kép: saját, Vasco da Gama híd, Portugália)

Ha oda fent mindent megnéztünk, mindent lefotóztunk, a szobor aljánál lehetőség van egy kávét, üdítőt meginni és tovább gyönyörködni a hely szépségében.

Második napon is rengeteg gyönyörűséget láttunk, kis utazásunknak még mindig nincs vége, hamarosan folytatjuk!

Tetszett a bejegyzés? Érdekelnek hasonló tartalmak? Vagy szeretnél egy szuper közösség része lenni? Gyere és csatlakozz az Astrid – Én is a Vénuszról jöttem Facebook oldalához. Szeretettel várunk!

Astrid Ajánlata:

https://astrid.cafeblog.hu/2017/08/05/a-magyarok-legujabb-uti-celja-3-resz/

https://astrid.cafeblog.hu/2017/04/24/a-legszebb-magyar-szineszno-nezd-meg-hol-szuletett/

https://astrid.cafeblog.hu/2017/05/18/miert-utazz-meg-romaba/

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük